Kaip išmokti anglų kalbos

Visų pirma noriu tave pasveikinti. Tai, kad tu esi čia, reiškia, kad jau padarei pirmąjį ir todėl patį svarbiausią žingsnį – atsisakyti savo senos mokymosi sistemos, kuri tau nedavė norimo rezultato. Jeigu tai parašęs aš suklydau, tada tu irgi suklydai, pradėjęs skaityti šitą straipsnį.

Taigi, kaip išmokti anglų kalbos? Čia noriu atkreipti dėmesį į vieną dalyką. Aš rašysiu paprastais žodžiais, kad būtų aiškiau apie ką eina kalba. Visas kalbų mokymosi sistemas galima suskirstyti į dvi stambias grupes – protingos sistemos ir ne visai. Tas kur “ne visai” irgi galima laikyti savotiškai protingomis, kadangi jos prikrauna kišenes pinigų tiems, kurie sugeba jas parduoti. Bet aš žiūriu iš studento pozicijos ir šiuo atveju jis yra tas, kurio kišenės tuštėja, o laikas bėga, neatnešdamas jokios apčiuopiamos naudos.

Pirmiausia nusiramink. Tu jau esi ant gero kelio. Čia aš pateiksiu tris paprastus žingsnius kaip mokytis anglų kalbos protingai ir todėl pakankamai lengvai. Nereikia turėti iliuzijų, kad kalbos galima išmokti per du mėnesius ar panašiai. Nesakau, kad tai yra neįmanoma, bet tau tai tiesiog negresia. Jeigu anksčiau anglų kalbos mokeisi mokykloje, tada gali būti, kad persilaužimui pasiekti tau užteks ir šešių mėnesių arba 350 valandų. Jeigu nori mokytis nuo nulio, orientuokis į apvalų skaičių – 800 kalbos klausymo valandų ir ne bet kokios kalbos, o suprantamos.

Ką daryti, kad kalba pasidarytų suprantama? Labai paprasta – išsiaiškinti, ką reiškia nežinomi žodžiai ir frazės. Po to – klausyti pakartotinai daug kartų. Jeigu savo laiką gaišinsi gramatikos studijoms, tada šitas valandų skaičius gali išaugti iki begalybės. Taigi, ką reikia daryti, kad per šį laiką galėtum išmokti anglų kalbos ir pradėtum kalbėti laisvai? Beje “laisvai” tai nereiškia “idealiai” arba “be klaidų”. Tai skirtingi dalykai. Čia vėlgi reikia padėkoti mokykloms, kurios vertė mokinius mokytis “gerai”, taisė kiekvieną klaidelę ir daugelį taip užparino, kad jie dabar bijo ir burną praverti, kad tik nepadarytų kokios klaidos, iš kurios visi juoksis. Todėl nekalba visai – vis laukia tos dienos, kai jau mokės kalbėti be klaidų. Problema ta, kad jiems ta diena neateina niekada, kadangi norint išmokti kalbėti sakykim beveik tobulai, pirmiausia reikia išmokti kalbėti bet kaip, o tam reikia mokytis kalbėti, o ne kalti gramatikos taisykles ar spręsti kryžiažodžius ir testus.

Čia mes priartėjome prie mano paskutiniųjų metų didžiausio atradimo. Tai žino visi mano kartos tautiečiai kurie laisvai kalba rusiškai, bet ne visi atkreipė į tai dėmesį. Atradimas labai paprastas. Visi mano bendraamžiai laisvai kalba rusiškai. Visi, įskaitant ir dvejetukininkus ir antramečius ir netgi debilus. Tai gera naujiena. Tai reiškia, kad ir anglų kalbos gali išmokti bet kas. Ir tai įrodo, kad norint išmokti anglų kalbos, nėra jokio reikalo mokytis “gerai”, taigi nėra jokio reikalo labai dėl to “parintis”. Galima paprasčiausiai atsipalaiduoti ir paimti pavyzdį iš mano kartos dvejetukininkų, kurie išmoko rusų kalbos visai nesimokydami arba mokydamiesi minimaliai – kad tik būtų perkelti į kitą klasę.

Taigi, galima mokytis lengvai (natūralūs būdai) arba sunkiai (įprasti metodai). Spėju, kad išmokti anglų kalbos galima tik lengvai. Todėl, kad sunkūs mokymosi būdai visų pirma neturi nieko bendro su sveiku protu ir todėl bijau, kad tokiais būdais išmokti anglų kalbos paprasčiausiai neįmanoma. Apie tai gana gerai ir aiškiai parašyta Veros F. Birkenbihl knygoje Sprachenlernen leichtgemacht! Die Birkenbihl-Methode zum Fremdsprachen lernen (Lietuvoje išleista knyga vadinasi “Lengviau mokykimės užsienio kalbų”). Yra dar aukštųjų psichotechnologijų būdai a la Dominyko O’Brajeno įsiminimo sistema ir pan., bet problema tame, kad aš nesu girdėjęs, kad tas O’Brajenas būtų kalbėjęs bent viena užsienio kalba, todėl aukštąsias technologijas paliksime ramybėje.

Ką aš laikau ne visai protingais būdais? Tai viskas, ką mes darėme mokykloje. Pavyzdžiui pavienių žodžių mokymasis yra labai sunkus, neefektyvus ir ilgas procesas, todėl mano nuomone toks mokymosi būdas neturi nieko bendra su sveiku protu (tris kart valio mokykloms, kurios šitaip įkala vaikams į galvas idėją, kad kalbos išmokti yra sunku, arba kad kai kurie arba, kitaip sakant, dauguma yra “negabūs kalboms”). Čia nepadės ne tik kad 350, bet ir 3500 valandų. Todėl, kad kalba – tai ne pavienių lietuviškų žodžių vertimas į anglų kalbą, o kalbėjimas natūraliomis angliškomis frazėmis, kurios neturi nieko bendra su lietuviškomis frazėmis arba išsireiškimais. Tas pats ir su gramatikos studijomis.
Kai kas man gali paprieštarauti, kad esą baigę mokyklą jau gerai kalba angliškai. Na, visų pirma tai matau, kad tu esi ne iš tų (antraip kam tau skaityti šitą straipsnį). Visų antra, tai čia ne faktas, kad jie gerai išmoko anglų kalbos mokykloje. Tai tik jų pačių nuomonė, kuri dažniausiai pasikeičia, kai jie susitinka su tikrais anglakalbiais (pasiskaityk forumuose, kaip sekasi tiems, kas yra išvažiavę į Angliją, Airiją ar Ameriką, kurie manė, kad turi stiprius pagrindus, nes mokykloje turėjo gerus mokytojus ir tau atsivers kitoks vaizdas). O jeigu jau jie tikrai gerai susikalba angliškai, tai čia tikrai ne dėl to, kad jie kalė gramatikos taisykles ar studijavo word-list’us. Tikriausiai buvo dar kažkas, kas iš tikrųjų padėjo, tačiau į ką jie per daug neatkreipė dėmesio. Tiesa pasitaiko ir išimčių. Kartais pasitaiko gerų anglų kalbos mokytojų, bet kiek teko girdėti, tai yra toks pat retas reiškinys, kaip saulės užtemimas arba sniegas liepos mėnesį (turiu omeny Lietuvoje)

Vis dar skaitai? Gerai, štai tau tie trys paprasti žingsniai.

 • išmesti iš galvos viską, ko tave mokė mokykloje;
 • išmokti suprasti kalbą;
 • nepatikėsi, bet po maksimum 800 valandų klausymo (tik, viešpatie apsaugok, ne lietuvių tautybės anglų kalbos mokytojų), jau kalbėsi automatiškai.

Reikia suprasti vieną paprastą dalyką. Neįmanoma išmokti kalbėti, nesuprantant kalbos.

kalba-ir-smegenysTodėl pirmas žingsnis po apsivalymo nuo senų įsitikinimų yra kalbos supratimas. Nė vienas vaikas nepradeda kalbėti anksčiau, negu supranta kalbą. Kai suaugusieji pabandė apversti kalbų mokymosi procesą aukštyn kojom, tai ir gavosi tai, ką turime dabar. Gamtos neapgausi.

Už kalbos supratimą atsako Wernicke zona galvos smegenyse, o už kalbėjimą – Broca zona. Tai skirtingi dalykai. Turbūt visi žino atvejų, kai insultas pažeidžia Broca zoną ir tada žmogus negali kalbėti, bet kuo puikiausiai viską supranta.

Kalbos supratimas – tai ne žodžiai, o frazių arba išraiškų prasmė.

Kalbos supratimas – pasyviojo žodyno funkcija (Wernicke zona). Aktyvusis žodynas (sugebėjimas kalbėti) visada būna mažesnis už pasyvųjį. Dėl to nereikia per daug jaudintis, kadangi tai yra normalu. Galų gale nereikia žinoti viso žodyno atmintinai, kad pajėgti normaliai susikalbėti.

Kiek žodžių pakanka? Steve Kaufmann nuomone žmogus, mokantis 10000 žodžių, gali jaustis pakankamai laisvai.

Jeigu tau tai atrodo neįtikėtina, tai greičiausiai užsukai čionai tiesiog per anksti. Mokytojas pasirodo tada, kai mokinys yra pasiruošęs. Užsuk vėliau čionai dar kartą.

Pabaigai atskleisiu paslaptį – tavęs neįmanoma išmokyti jokios kalbos. Tik tu pats gali jos išmokti. Taip pat kaip ir važiuoti dviračiu – niekas neišmokys tavęs laikyti pusiausvyrą, kol neišmoksi to padaryti pats. Jeigu supranti rusiškai ir dar tik pradedi mokytis anglų kalbos, labai naudinga knyga yra čia – Вас невозможно научить иностранному языку – ją gali skaityti tiesiog tame bloge nemokamai (pasididink per visą ekraną).

Jeigu išmesi iš galvos visas absurdiškas teorijas apie kalbos išmokimą per du mėnesius, jau turėsi gerus šansus. 350 valandų suprantamos kalbos klausymo tai minimumas. Maksimumas – 800. Studentams besimokantiems pagal ALG programą tai užima lygiai du metus (nuo nulio). Linkiu sėkmės ir jeigu nori pasidalinti savo patirtim ar šiaip nori pareikšti nuomonę, parašyk komentarą arba prisijunk prie Facebook grupės.

You may also like...

9 Responses

 1. Gretė says:

  sveiki,
  Kadangi duodate naudingus patarimus kaip greičiau išmokti anglų kalbos, norėčiau pasidalinti http://www.blog.vepla.lt mokytis kalbą pagal savo lygį ir pomėgius

 2. danute says:

  noriuismokti kalbeti angliskai

 3. PumaRachel says:

  Ačiū už naudingą informaciją. Reikia pridėti savo dienoraštį į užrašus. Čia rusakalbiams http://www.russian.phrasemachine.com

 4. vilniete says:

  Jei norite,tai ir ismoksite:)

 5. valentina says:

  labas as esu valentin is kauno susidomejau jusu anglu kalbos kursus noriu ismokti jusu nglu kalbos kategorija

 6. kestutis says:

  susidomejau jusu anglu kalbos kursu, noriu ismokti

 7. kestutis says:

  susidomejau jusu anglu kalbos kursus noriu ismokti

 8. Ramute Pagudiene says:

  tiesiog privalau ismokti kalbeti angliskai!

 9. viktorija says:

  nuo ko pradeti anglų kalbos mokymosi?

Leave a Reply